В кафедральному храмі ПЦУ в м. Ужгород відслужили молебень до свт., свщм. Митрополита Василя Липківського та Новомучеників Землі Української

27 листопада 2021 р., у День пам’яті Святих Новомучеників Землі Української, в кафедральному храмі апостола українського Андрія Первозваного Мукачівсько-Карпатської єпархії Православної Церкви України в м. Ужгород (вул. Ференца ІІ Ракоці, 18 А) було відслужено молебень до святителя, священномученика Василя Липківського (07.08.1864 – 27.11.1937), Митрополита Київського і всієї України, Першоієрарха Української Автокефальної Православної Церкви (1921 – 1927) та всіх інших українських новомучеників.

Богослужіння очолив Преосвященніший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Карпатською єпархією, ректор Карпатського університету імені Августина Волошина у співслужінні протоієрея Юрія Гал, в. о. ректора Ужгородської української богословської академії, референта єпархіального управління, благочинного академічного храму апостола українського Андрія Первозваного в м. Ужгород (вул. Ференца ІІ Ракоці, 18 А).

Під час молебню до святих, духовенство молилося за мир і благополуччя в Україні, за національну і духовну єдність української нації, за перемогу Української нації над підступними московсько-путінськими окупантами і терористами, за відвернення смертельних вірусів та інших хвороб, за розквіт Української Церкви, та за щасливе життя наших радних і близьких.

Після завершення богослужінні, до присутніх з архієрейським словом та благословенням звернувся Преосвященніший владика Віктор Бедь, який наголосив на жертовності та безсмертності життєвого подвигу Новомучеників Землі Української.

Богослужіння супроводжувалося співом частини архієрейського кафедрального церковного хору на чолі із регентом Марією Жабляк, а службу дяків очолив старший дяк Іван Хланта.

Участь у богослужінні також прийняли представники Карпатського університету імені Августина Волошина, Ужгородської української богословської академії, Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України у ХХ столітті, Закарпатського осередку ВГО «Ветерани Української Гельсинської Спілки», Християнсько-народної спілки Закарпаття, Закарпатського осередку ВГО «Молодий Народний Рух», ГО «Молодь Закарпаття» та Закарпатського відділення Асоціації студентів України.

Історично-церковна довідка:

27 листопада – День пам’яті Святих Новомучеників Землі Української.

84 роки тому, 27 листопада 1937 року у Лук’янівській в’язниці чекістськими катами був розстріляний найпочесніший отець-митрополит Василь Липківський.

У вересні 1937 року отець Петро Маєвський надіслав митрополиту Василю Липківському запрошення приїхати до Канади, щоб очолити там Українську Православну Церкву і надіслав митрополитові грошовий переказ 49 доларів, щоб виготовити закордонний паспорт. Але передчуваючи свій арешт і мученицьку смерть митрополит Василь повернув цей грошовий переказ і подякувавши отцю Петру Маєвському – відмовився від поїздки. Але вже 22 жовтня 1937 року 73-літнього митрополита Василя Липківського заарештували.

«Вів справу», допитував і катував митрополита Василя Липківського «опер уполномомочений ІV Отдела УГБ НКВД УССР Гольдфарб.»

До смерті священномученика Василя Липківського засудили кати: «Начальник УНКВД по Киевскойобласти ст. майор ГБ Николай Давидович Шаров, Секретарь Киевского обкома КП (б) Дмитрий Матвеевич Евтушенко, Врид. Киевского обл. прокурора Чебан, Врид. нач. 8-го отдела УНКВД Альтзицер.»

Безпосередньо розстріляли митрополита Василя Липківського кати: «капитан государственной безопасности Шашков і начальник внутренней тюрмы – лейтенант государственной безопасности Нагорный.»

Вночі 27 листопада 1937 року вони розстріляли у Лук’янівській в’язниці 87 жертв, серед них священномученик Міхаїл Подєльський – священик-тіхоновець, якого нещодавно канонізувало РПЦ в Україні.

Цього ж дня, 27 листопада 1937 року совєцькими катами був страчений священик УАПЦ з Лубенщини отець Павло Пінчук. Символічно, згадати цього дня, що отець Павло Пінчук був заарештований совєцькими карателями у 1933 році за те, що рятував від Голодомору своїх односельців і парафіян.

Практично всі кати, які були причетні до мученицької смерті отця-митрополита Василя Липківського через рік-півтора були репресовані і страчені.

Також сьогодні, 27 листопада в Україні вшановуються жертви трьох Голодоморів: 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947 років – організованих російсько-більшовицькими окупантами геноцидів українського народу.

У середовищі УАПЦ Третього відродження – день 27 листопада був обраний, як День пам’яті Святих Новомучеників Землі Української. Цей день, на пропозицію Патріарха Київського і всієї України, Предстоятеля УАПЦ Димитрія Яреми був затверджений в акті канонізації Новомучеників Землі Української, Третім Помісним Собором УАПЦ 27-28 травня 1997 року.

Пресслужба МКЄ ПЦУ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *