Побачити безодню космосу: NASA запустило телескоп “Джеймс Вебб”, який здатний змінити все

У суботу, 25 грудня, ракета Ariane 5 з орбітальним телескопом “Джеймс Вебб” стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Після того як пристрій відокремиться від космічного корабля, він вивчатиме найдавніші у Всесвіті зірки та галактики, що сформувалися після Великого вибуху, а також займатися пошуком потенційно придатних для життя планет.

Про це повідомило агентство “ТАСС”. Телескоп “Джеймс Вебб” має в рази більші технічні можливості, ніж його всесвітньо відомий попередник “Хаббл”.

Розповідаємо про історію, цікаві факти та можливості дива сучасних технологій, котре невдовзі розпочне досліджувати таємниці космосу. Почнемо з того, що космічний телескоп “Джеймс Вебб” повинен стати наступником телескопу “Габбл”. За 30 років своєї роботи він допоміг вченим зробити безліч важливих наукових відкриттів, котрі просунули астрономію на роки вперед.

Саме завдяки даним “Габбла” дослідники дізналися, що всесвіт не лише розширюється, але і робить це із прискоренням. Аби пояснити це явище, навіть було сформульовано теорію про існування “темної енергії”, котра рівномірно наповнює весь космічний простір.

Космічний телескоп "Джеймс Вебб" та його попередник телескоп "Габбл".

Історія телескопу

Розробка космічної обсерваторії розпочалася ще наприкінці 90-х років. Тоді проєкт оцінювався у 500 мільйонів доларів, а запуск був запланований на 2007 рік. Спочатку він мав назву “Космічний телескоп нового покоління” або ж скорочено – NGST. Але 2002 року його перейменували на честь другого керівника NASA Джеймса Вебба.

Його створення затягнулося на роки і згодом розробка стала потребувати все більше ресурсів, а запуск знову і знову відкладали. У 2010 році на цей проєкт уже було витрачено $5 млрд. Сенатори США навіть ініціювали розслідування та запропонували скоротити на витрачену суму фінансування NASA. Однак новина про те, що проєкт можуть заморозити, згуртувала весь науковий світ.

Вчені з інших країн, авторитетні наукові видання та громадськість, апелювали до уряду США та переконували у важливості цього телескопу для розвитку науки. На диво техніки вже було витрачено більш ніж $10 млрд. Варто зазначити, що його будівництво було завершено ще 2016 року, але з того моменту дату запуску з року в рік переносили.

Спершу запуск було заплановано на 24 грудня, але NASA знову повідомило про зміну графіку. Тепер його повинні запустити 25 грудня з пусковим вікном — між 14:20 та 14:52 за київським часом, якщо не виникнуть нові проблеми. У нього було вкладено стільки часу та ресурсів, що агенція просто немає права на помилку.

Як виглядатиме космічна обсерваторія.

Можливості телескопу

Телескоп “Джеймс Вебб” має в рази більші технічні можливості ніж його попередник. “Габбл” був оптичним приладом, який міг працювати лише у видимій для ока площині, тому він просто не здатен досліджувати чорні діри та екзопланети.

Новітня ж розробка працює на принципі інфрачервоного випромінювання. Це дає можливість дослідити об’єкти зі слабким освітленням, а також дуже віддалені планети та зірки, до яких просто не могла дістати оптика “Габбл”. Чутливість камер “Вебба” приблизно в 100 разів вища ніж у його попередника, який досліджував космос 30 років.

У NASA наголошують, що якщо завдяки “Габблу” науковцям вдалося заглибитися в історію всесвіту на 13,5 млрд років, то важко уявити можливості, котрі дасть для дослідів нова розробка.

Справа у тому, що чим далі розташовані космічні об’єкти від Землі – тим вони старші. І науковці сподіваються, що оптика “Вебба” зможе дістатися до значно древніших планет та зірок, які виникли після Великого вибуху.

Будова телескопу

Головним елементом телескопу є дзеркало, розміром 6,5 метрів, з тонким покриттям із золота. (У “Габбла” воно було лише 2,4 метри). Звісно ж таку величезну конструкцію просто неможливо безпечно відправити до космосу, тому дзеркало вирішили розділити на 18 частин, які будуть вкладені у ракету і “розпустяться” у повноцінну конструкцію вже на орбіті Землі.

Орбіта космічної обсерваторії була вибрана спеціально саме так, щоб вона постійно перебувала в тіні Землі аби фонові шуми не впливали на роботу техніки.

Вивести на орбіту розробку NASA планується за допомогою ракети-носія “Аріан-5”, яку буде запущено з космодрому Куру, що розташований у Французькій Ґвіані. Цю процедуру буде зроблено завдяки підтримці Європейської космічної агенції.

Цікаві факти

Варто зазначити, що найважча частина почнеться вже на орбіті Землі. Адже доведеться здійснити близько 300 операцій, кожна з яких має пройти ідеально точно, інакше все доведеться починати спочатку. Усе це відбуватиметься в автономному режимі, адже обсерваторія перебуватиме на відстані 1,5 млн км від поверхні Землі.

Не менш цікавим фактом є те, що через надзвичайну чутливість камер, які працюють в інфрачервоному спектрі, телескоп потрібно тримати в постійному холоді. Саме тому, аби вберегти розробку від перегріву, телескоп було оснащено величезним тепловим екраном. У розгорнутому стані він має розміри тенісного корту. Цей щит складається з 5 шарів, котрі виготовлені зі спеціального матеріалу – каптону.

Якщо на зовнішньому шарі температура буде дорівнювати близько 110°C, то на останньому, який лежить найближче до апарата -236°C. І це враховуючи, що обсерваторія постійно перебуватиме в тіні нашої планети. До того ж, саме стільки шарів було створено аби вони захищали техніку від ударів космічних уламків.

Саме розгортання теплового екрана може стати найважчою частиною операції, але він має стати запорукою його довговічності, адже науковці розраховують, що місія триватиме 10 років, тому лише на розгортання цього щита буде витрачено декілька днів.

Планується, що лише через 3 дні після того як апарат пролетить Місяць, розпочнеться процес його автономного збирання. Права на помилку немає, адже на його створення пішло більш ніж $10 млрд і десятки років праці безлічі фахівців.

Ще однією особливістю “Джеймса Вебба” є інтегрована програма доступу до спостережного часу. Вона буде розподіляти час для всіх науковців, котрі подали заявку на використання телескопу. Очікується, що попит буде значно перевищувати можливості техніки, тому частина часу буде гарантовано надана науковцям, які брали участь у створенні апарата, а інша частина – розподілятиметься між усіма охочими астрономами після розгляду їхньої заявки.

Пряма трансляція запуску ракети-носія почнеться о 13:30 за київським часом.

Як повідомляв OBOZREVATEL, телескопу Hubble вдалося сфотографувати унікальну галактику, що нагадує “розплавлене кільце”, яку ще називають кільцем Ейнштейна.

Джерело: news.obozrevatel.com

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *