Невідомі герої Закарпаття: Іван Кубинець

18 квітня 1945 року — пам’ять, що зобов’язує
18 квітня 1945 року, за кілька днів до завершення Другої світової війни, у селищі Штітіна (нім. Štítina; станом на 1945 рік — територія Німеччини, у складі Третього Рейху; з травня 1945 року — у складі відновленої Чехословаччини; нині — Чеська Республіка) мученицьку смерть прийняв наш земляк, українець із Закарпаття — Іван Кубинець, воїн-розвідник 1-ї Чехословацької танкової бригади.
Він народився 26 квітня 1923 року в селі Новоселиця (на той час — Підкарпатська Русь у складі Чехословаччина; адміністративно — Марамороська жупа; нині — Тячівський район Закарпатської області України). Наприкінці 1944 року Іван добровольцем став до лав чехословацької армії для участі в боротьбі проти угорського пронацистського та німецького окупаційного режимів.
Його життєвий шлях виявився трагічно коротким — йому було лише 21 рік. 18 квітня 1945 року він потрапив у полон. Після нелюдських катувань німецькі нацистські солдати стратили молодого розвідника з особливою жорстокістю — розіп’явши його на дерев’яних воротах садиби. Його смерть стала символом крайньої нелюдськості війни, звірячої жорстокості нацизму і водночас — жертовності та мужності борців проти нього.
Особливо глибоко пам’ять про Івана Кубинця вшановують у чеському селищі Штітіна, де він загинув. Його історія є однією з найтрагічніших сторінок Остравської військової операції.
Як вшановують пам’ять героя:
- На місці загибелі встановлено пам’ятник.
- Могила воїна внесена до переліку культурних пам’яток.
- Одна з вулиць селища носить його ім’я.
- З 1966 року проводяться пам’ятні спортивні турніри.
- Його ім’я викарбуване на Національному меморіалі Другої світової війни.
Життєвий шлях закарпатського українця Івана Кубинця (26.04.1923 — 18.04.1945) — це приклад незламності, жертовності, героїзму та вірності обов’язку. Це нагадування про справжню ціну свободи — ціну людського життя, відданого за її здобуття в роки Другої світової війни.
Пам’ятаймо.
Віктор БЕДЬ,
голова Всеукраїнського товариства
борців за незалежність України у ХХ столітті,
президент Карпатського університету
імені Августина Волошина
м. Ужгород
18 квітня 2026 р.


