банер на кау2

Євген Коновалець - організатор і перший керівник ОУН

132914062020Коновалець Євген Михайлович народився 14 червня 1891 року в с. Зашків (Жовківський район Львівської області), убитий співробітником НКВС П. Судоплатовим 23 травня 1938 у м. Роттердам, Нідерланди), полковник Армії Української народної республіки, командир Української військової організації, голова Проводу українських націоналістів, перший голова Організації українських націоналістів.

Подвиги і життя в ім'я України Євгена Коновальця.

Слова Євгена Коновальця про Україну

Слова Євгена Коновальця про Україну

Євген Коновалець - організатор і перший керівник ОУН (1929-1938), незаслужено залишився в тіні своїх видатних учнів і послідовників - Степана Бандери та Романа Шухевича. Коновалець - легенда, з початку революції 1917-1920 рр. в Україні.

 • 22 січня 1918 колишній прапорщик Коновалець формує і очолює згодом знаменитий курінь "Січових стрільців" Центральної Ради УНР. Саме його стрільці придушили підготовлене більшовицькою Росією повстання робітників київського заводу "Арсенал", потім вели бої проти більшовицьких військ Муравйова на підступах до Києва, прикривали відхід Центральної ради в Житомир. За проявлені мужність і талант полководця 26-річний командир "Січових стрільців" Євген Коновалець був проведений в чин полковника за наказом голови Центральної Ради Михайла Грушевського. Курінь був розгорнутий в полк особистої охорони Центральної Ради, потім у корпус Української Народної Республіки;
 • у листопаді 1918 р. полк Січових стрільців скидає гетьмана Скоропадського, розбивши під Мотовилівкою частини, що залишилися вірними гетьману, тим самим забезпечивши перемогу Директорії УНР в Україні, під проводом Симона Петлюри та Володимира Винниченка, за чиїм наказом Коновалець став козачим отаманом, а на базі загону "січових стрільців" розгорнутий Облоговий корпус (чотири полки і артилерійська бригада);
 • в 1929 р. в еміграції Євген Коновалець створює ОУН, якою незмінно керує аж до своєї смерті в 1938 р. Його популярність серед українців досягає піку, а в пресі Коновальця називають "єдиним вождем української нації", а пізніше і "главою держави". Саме Коновалець в цей період підготував і висунув багатьох знаменитих діячів ОУН - Степана Бандеру, Романа Шухевича, Ярослава Стецька, Олександра Гасина та ін.;
 • вбивство Євгена Коновальця в травні 1938 р співробітником НКВС також доволі красномовне. На порозі війни в Європі Євген Коновалець був небезпечним для Сталіна і став об'єктом знищення №1 (Троцького вбили в 1940), а його вбивця Павло Судоплатов незабаром став старшим майором НКВС (генерал-майором) і досі залишається у росіян найпопулярнішим і легендарним "спецназівцем-диверсантом".

Варто визнати, що частково розрахунки Сталіна щодо нанесення удару по ОУН через вбивство Конвальця виправдалися: без авторитетного лідера ОУН в 1940 р розкололася, розділившись на прихильників Андрія Мельника і Степана Бандери.

Цікаве про Коновальця.

Слова Євгена Коновальця

Слова Євгена Коновальця

Ще будучи студентом Львівського університету прийняв "бойове хрещення", коли був заарештований як активіст молодіжної фракції Української національно-демократичної партії, що виступала за українізацію вищої освіти в Галичині.

"Військовий і політичний талант Євгена Коновальця можна порівняти з роллю борця за свободу Ірландії Майкла Коллінза - творця ірландської незалежності від імперської британської деспотії", - саме так описував Євгена Коновальця історик Ігор Дерев'яний, науковий співробітник музею "Тюрма на Лонцького".

Як військовий та політик об'єднав навколо ідеї боротьби за Українську самостійну соборну державу сотні і сотні тисяч українців.

Фото 1930-х. Євген Коновалець у центрі

Фото 1930-х. Євген Коновалець у центрі

Родина. У 1922 р. Євген Коновалець обвінчався з Ольгою, дочкою адвоката Федака, який захищав войовників Української військової організації на судових процесах у Польщі. Друга дочка Федака, Софія, вийшла заміж за полковника Мельника - давнього соратника Коновальця та його заступника у Проводі ОУН. Хоча обидва полковника стали родичами, за обіднім столом зверталися один до одного по етикету: "Пане полковнику, передайте, будь ласка, сіль!". Мельник очолив ОУН після загибелі Коновальця.

Слабкістю Євгена Коновальця була любов до шоколаду. Саме вона стала причиною його загибелі.

Євген Коновалець і соціальні мережі.

Сторінка Євгена Коновальця у Facebook

Сторінка Євгена Коновальця у Facebook

Група, присвячена Євгену Коновальцю ВКонтакті

Група, присвячена Євгену Коновальцю ВКонтакті

У соціальній мережі "ВКонтакте" знайшлося кілька груп, присвячених Євгену Коновальцю, а найбільш численною серед них є Бібліотека Патріота ім. Євгена Коновальця

Біографія Євгена Коновальця.

 • 1901-1909 - навчався у Львівській Академічній гімназії, вів суспільно-політичну діяльність;
 • 1910 - брав участь у боротьбі студентства за український університет у Львові;
 • 1912 - став секретарем львівського відділення "Просвіти";
 • 1913 - був обраний до складу головної управи Української Націонал-Демократичної партії;
 • 1914 - мобілізований в австрійську армію;
 • червень 1915 - потрапив у російський полон;
 • червень 1915-1917 рр. перебував у таборі для військовополонених;
 • 1917 рік - приїжджає до Києва, де вступає до Галицько-Буковинського комітету допомоги жертвам війни. У цьому ж році формує Галицько-Буковинський курінь січових Стрільців;
 • 1918 - стає його командиром, і формує Окремий загін Січових Стрільців з дислокацією в Білій Церкві;
 • 1918-1919 - керує дивізією, корпусом і групою Січових Стрільців під час бойової операції проти більшовицьких військ;
 • 6 грудня 1919 - видає указ про самодемобілізацію підрозділів Січових Стрільців;
 • серпень 1920 року - створює Українську військову організацію;
 • 20 липня 1921 - повертається до Львова, де очолює Початкову команду УВО;
 • 3 лютого 1929 - створюється Організація українських націоналістів, головою якої проголошений Євген Коновалець, ним і залишається до самої смерті.

Загибель Коновальця.

Фото з місця загибелі Євгена Коновальця

Фото з місця загибелі Євгена Коновальця

23 травня 1938 Євген Коновалець загинув у результаті спецоперації, яка була проведена НКВС СРСР. Виконавцем його вбивства вважається Павло Судоплатов, який пізніше став керівником розвідувально-диверсійної групи НКВС СРСР і генералом КДБ. Спочатку Судоплатову вдалося увійти в довіру до Коновальця, який вірив у те, що в СРСР присутнє сильне підпілля.

 • Листопад 1937 - Судовлатова особисто викликав Сталін, і наказав йому розробити, а також здійснити план нейтралізації керівництва ОУН;
 • 23 травня 1938 Павло Судовлатов передав в кафе-готелі "Атланта", розташованому в Роттердамі, вибуховий пристрій, замаскований під коробку з цукерками, на яку було нанесено український орнамент. Як тільки коробку перевернули в горизонтальне положення, вона вибухнула.

Могила Євгена коновальця на цвинтарі Кросвейк

Могила Євгена коновальця на цвинтарі Кросвейк

Похований Євген Коновалець на цвинтарі Кросвейк.

Увічнення пам'яті Євгена Коновальця.

Пам'ятник Євгену Коновальцю в Івано-Франківську

Пам'ятник Євгену Коновальцю в Івано-Франківську

Нещодавно в Івано-Франківську відкрили пам'ятник засновнику Організації українських націоналістів Євгену Коновальцю. Пам'ятник був освячений владикою УГКЦ Софроном Мудрим.

Пам'ятник зроблений у вигляді бронзового погруддя Коновальця у військовій формі, що підноситься на гранітній колоні загальною висотою більше 3 м. На нижній частині постамента напис "Євген Коновалець (1891-1938)". Скульптор - Ігор Семак.

Музей Євгена Коновальця в с. Зашків

Музей Євгена Коновальця в с. Зашків

На честь дня народження Коновальця у його рідному селі проводиться націонал-патріотичний фестиваль під назвою "Зашків - земля героїв". Так само там встановлений пам'ятник Коновальцю, а в його будинку обладнано музей.

Пам'ятник Євгену Коновальцю в с. Зашків

Пам'ятник Євгену Коновальцю в с. Зашків

У багатьох містах України є вулиці, названі на честь Євгена Коновальця, зокрема: в Києві, Білій Церкві, Львові, Івано-Франківську, Дрогобичі, Стрию, Тернополі, Луцьку та Рівному.

 • 14 жовтня 1997 року - відкрито пам'ятник Євгену Коновальцю в Моршині;
 • 10 січня 2010 року - відкрито пам'ятник в с. Старі Кути на Прикарпатті;
 • 21 жовтня 2012 року - відкрито пам'ятник в Івано-Франківську;
 • 19 жовтня 2014 року - пам'ятна дошка у Калуші (Івано-Франківська область);
 • в с. Воля-Задеревацька відкрито бронзовий барельєф Коновальця;
 • меморіальна дошка на стіні одного з будинків у Львові;
 • середня школа №263 названа на честь Євгена Коновальця;
 • в УПА діяв загін імені Коновальця;
 • 6 грудня 2012 року в Литві у м. Каунас на будинку по алеї Свободи, в якому за життя часто бував Коновалець, відкрито меморіальну дошку.

Як часто користувачі Яндекса з України шукають інформацію про Євгена Коновальця в пошуковій системі?

Як видно з фото, користувачі пошукової системи Яндекс у вересні 2015 цікавилися запитом "Євген Коновалець" 220 разів.

А згідно з цим графіком, можна простежити, як змінювався інтерес користувачів Яндексі до запиту "Євген Коновалець" за останні два роки:

 • найвищий інтерес з даного запити був зафіксований в травні 2015 року (близько 270 запитів);
 • найменше інтересу було проявлено у вересні 2014 (близько 60 запитів);

Джерело: heroes.profi-forex.org

dist osv UPD3

  kau adv 2020

uzgek adv 2020

Періодика pq main

Публікації

 • 1
 • 2
 • 3
Роман Шухевич: головнокомандувач УПА

Роман Шухевич: головнокомандувач УПА

30 червня 2020

Шухевич Роман Йосипович (народився 30 червня 1907 року у Львові, убитий НКВС 5 березня 1950 в с. Білогорш...

«Акт проголошення Української Держави»

«Акт проголошення Української Держави»

30 червня 2020

30 червня 1941 року в окупованому німцями Львові на зборах, скликаних членами ОУН(б), проголошено створен...

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

28 червня 2020

Уряд посилить контроль за дотриманням карантинних обмежень. Про це 25 червня 2020 року,  відкри...

Коліївщина: міти і факти

Коліївщина: міти і факти

27 червня 2020

250 років тому, у весняні дні 1768 року, розпочалося останнє в історії України велике козацьке повстання, що...

Як “бандерівці” розвалили сталінський ГУЛАГ

Як “бандерівці” розвалили сталінський ГУЛАГ

27 червня 2020

67 років тому політв’язні, 70% з яких були українцями, почали перше у сталінських концтаборах повстання.

Мережа Facebook визнала, що #KyivNotKiev – Кулеба

Мережа Facebook визнала, що #KyivNotKiev – Кулеба

27 червня 2020

Соціальна мережа Facebook офіційно перейшла до використання англійською мовою транслітерації назви української...

«НКВДисти у 1941 р. розстрілювали беззбройних політв'язнів» - до річниці трагедії

«НКВДисти у 1941 р. розстрілювали беззбройних політв'язнів» - до річниці трагедії

22 червня 2020

22-23 червня 1941 року розпочалися масові розстріли політичних в’язнів спочатку в західноукраїнських тюрмах НК...

«Брехня, маніпуляція та замовчування» – перші реакції з України, Польщі та Чехії на статтю Путіна про Другу світову війну

«Брехня, маніпуляція та замовчування» – перші реакції з України, Польщі та Чехії на статтю Путіна про Другу світову війну

21 червня 2020

Напередодні параду в Москві, який у зв’язку з коронавірусом було перенесено з 9 травня на 24 червня, президент...

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

19 червня 2020

Відповідне рішення прийняла обласна регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайни...

Михайло Сорока: патріарх політв’язнів

Михайло Сорока: патріарх політв’язнів

17 червня 2020

16 червня 1971-го, на 34-му році ув’язнення, помер Михайло Сорока.

НЛО? Вчені знайшли в нашій галактиці кілька десятків розумних цивілізацій

НЛО? Вчені знайшли в нашій галактиці кілька десятків розумних цивілізацій

17 червня 2020

Британські астрофізики з Ноттінгемського університету провели розрахунки, які показали, що в нашій галактиці п...

Уряд скасовує ДПА для випускників, які не планують вступати до вишів

Уряд скасовує ДПА для випускників, які не планують вступати до вишів

16 червня 2020

Голова комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак заявив, що готуються відповідні зміни до за...