ТОП новини

В Карпатському університеті імені Августина Волошина відзначили 145-річчя з дня народження академіка Станіслава Дністрянського

 DSC012113 листопада 2015 року в Карпатському університеті імені Августина Волошина відбулись наукові читання приурочені до 145-ї річниці від дня народження видатного українського вченого, юриста, конституціоналіста, громадсько-політичного діяча, академіка Станіслава Севериновича Дністрянського (13.11.1870 – 05.05.1935).

З вступним словом до присутніх звернувся доцент кафедри правознавства та канонічного права університету Андрій Кич. Він, зокрема, відзначив , що постать та наукові праці Станіслава Добрянського – як одного з основоположників українського права, фундатора конституційного процесу та головних правових засад будівництва Української державності кінця Х1Х - початку ХХ є надзвичайно вагомою, і заслуговує поглибленого вивчення. Тож сьогоднішні наші наукові читання повинні стати черговим етапом в дослідженні конституційних засад державного будівництва та у вивченні наукової спадщини виданого українського науковця, юриста, політичного і державного діяча Станіслава Дністрянського – наголосив Андрій Кич.
Світоглядні та політичні позиції Станіслава Дністрянського розкрила у своїй доповіді доцент Валерія Сіка, віце-ректор Карпатського університету імені Августина Волошина.
Відтак відбулось наукове обговорення та дискусія з тематики наукових читань.
Після завершення наукових читань представники професорсько-викладацького складу, студентства університету та духовенства Карпатської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви хресною ходою пройшли вулицями міста до міського цвинтаря «Кальварія», де біля могили Станіславу Дністрянському та його дружині Софії Дністрянській, запалили поминальні лампадки, поклали вінки та відслужили заупокійну літію, яку з благословення Преосвященнійшого Віктора Бедь, єпископа Мукачівського і Карпатського, керуючого Карпатською єпархією УАПЦ очолив архімандрит Діодом Муратов.
Участь в ушануванні світлої пам'яті Станіслава Дністрянського також прийняли активісти Закарпатського національно-патріотичного об'єднання «Україна Соборна».
Щорічне проведення наукових читань в Карпатському університеті імені Августина Волошина приурочених науковій, політичній та державній діяльності видатного українця Станіслава Севериновича Дністрянського та догляд за його могилою, та могилою його дружини Софії Львівни Дністрянської (Рудницької), на міському цвинтарі «Кальварія» в м. Ужгороді, стали доброю традицією в Карпатському університеті імені Августина Волошина.
Біографічна довідка:
Станіслав Северинович Дніпрянський народився 13 листопада 1870 року у Тернополі в Україні (на той час Західної України у складі Австро-Угорської імперії).
У 1888 році закінчив гімназію і вступив на юридичний факультет Віденського університету.
З 1901 по 1918 роки працює професором австрійського цивільного права у Львівському університеті.
Тут Станіслав Дністрянський розгортає широку наукову діяльність. Очолює юридично-статистичну комісію Наукового товариства імені Тараса Шевченка, з 1901 року редагує «Часопис правничий і економічний», публікує статті на юридичні теми і рецензії в українській, польській і німецькій пресі.
У 1901–1913 роках опублікував трьома мовами понад 12 новаторських правових праць, зокрема: «Чоловік і його потреби в правовій системі», «Реформа виборчого права в Австрії», «Звичаєве право і соціальні зв'язки» та інші.
У 1907 і 1911 роках був обраний депутатом до Австро-Угорського парламенту.
У 1920 році написав проект Конституції для Західно-Української Народної Республіки. Розробив основи правової держави, зокрема правління республіки, заклав основи української політології.
Помер Станіслав Северинович Дністрянський 5 травня 1935 року і похований в м. Ужгороді.

Прес-служба КаУ

hhgКаУ реклама 16

Публікації

До 3-х роковин упокоєння Блаженійшого Митрополита Володимира (Сабодана). З архіву єпископа Віктора (Бедь)

До 3-х роковин упокоєння Блаженійшого Митрополита Володимира (Сабодана). З архіву єпископа Віктора (Бедь)

17 липня 2017|Super User - avatar Super User|Hits:864

Інтерв'ю від 03 липня 2014 року, за два дні до упокоєння Блаженнійшого Володимира (Сабодана), Митрополита Київ...

Олександр Духнович – великий борець за національну свободу та ідентифікацію карпатоукраїнців (карпаторуських) на Закарпатті в ХІХ ст.

Олександр Духнович – великий борець за національну свободу та ідентифікацію карпатоукраїнців (карпаторуських) на Закарпатті в ХІХ ст.

31 березня 2015|Super User - avatar Super User|Hits:5962

30 березня 2015 року виповнилось 150 років з дня смерті великого будителя карпатоукраїнців (карпаторуських, ру...

Роздуми: до якої церкви повинні належати українці в Україні…

Роздуми: до якої церкви повинні належати українці в Україні…

25 березня 2015|Super User - avatar Super User|Hits:5935

Завдячуючи чужинським політичним та церковним центрам, Україна і українці умисно були втягнуті у вікове церков...

Ідеї Шевченка про Бога і націю

Ідеї Шевченка про Бога і націю

28 лютого 2013|Super User - avatar Super User|Hits:6067

Майже тридцять п'ять років панування Москви на Україні виховали багато духовних яничар і між наддніпрянцями, і...