банер на кау2

Керуючий Карпатською єпархією УАПЦ єпископ Віктор відслужив молебень за утвердження Автокефалії Української Церкви до 29-річчя початку ІІІ-го етапу відновлення діяльності УАПЦ в Україні

7578678919 серпня 2018 року, у дванадесяте свято Преображення Господнього, Преосвященнійший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Карпатською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви, перебуваючи на лікуванні за кордоном, келійно відслужив молебень за мир і благополуччя в Україні, національну і духовну єдність української нації,  подолання розділення серед українських християн та визнання і утвердження єдиної Помісної Української Автокефальної Православної Церкви до 29-річчя початку ІІІ-го етапу відновлення діяльності Української Автокефальної Православної Церкви України – вихід 19 серпня 1989 року православної парафії Петро-Павлівського храму м. Львова, на чолі із протоієреєм Володимиром Яремою (майбутнім Патріархом УАПЦ), із юрисдикції Російської Православної Церкви (Московського патріархату) і створення регіонального комітету по відновленню діяльності відродженої УАПЦ.

Під час молитви владика Віктор просив у Отця нашого Небесного за мир і благополуччя в Україні, за перемогу Українського війська над підступними московсько-путінськими окупантами і терористами, за збереження життя і благополучне повернення додому всіх українських воїнів, добровольців, волонтерів, полонених та мирних співвітчизників, які у наші дні ціною власного життя боронять свої сім’ї, родини, увесь український народ, Державу Україну та Українську Церкву від новітнього московського ординця. Також владика Віктор молився за національну і духовну єдність української нації,  за подолання розділення серед українських християн та утвердження Помісної Української Автокефальної Православної Церкви.

Історична довідка:

Проголошення ІІІ-го етапу відновлення діяльності  УАПЦ в Україні в ХХ ст. - 19 серпня 1989 року.

На початку 1989 року в Києві було створено Ініціативний комітет по створенню УАПЦ. І вже 19 серпня 1989 року на св’ято Преображення Господньго протоієрей Володимир Ярема настоятель Петро-Павлівського храму у м. Львові офіційно проголосив про вихід із юрисдикції Російської Православної Церкви (Московського патріархату) та перехід під омофор митрополита Мстислава, Первоієрарха УАПЦ в США і  Діаспорі. Це була перша парафія яка в 1989 році проголосила про відновлення діяльності УАПЦ в Україні.

19 серпня 1989 р. на Святій Літургії в Петропавлів-ському храмі м. Львова, вперше відправленій українською мовою, протоієрей Володимир Ярема зачитав звернення Комітету з відродження УАПЦ, де пропонувалося:

   "1. Створити реґіональні комітети по відродженню УАПЦ для подальшого злиття їх у Всеукраїнську Православну Раду.

   2. У своїх парафіях зібрати парафіяльні збори, рішенням яких заявити свою відмову від послуху Московській Православній Церкві.

   3. Про свою непохитну вірність своїй рідній УАПЦ повідомити в реґіональні комітети.

   4. На всіх богослужіннях поминати Святішого Вселенського Патріярха Димитрія І".

Священик Богдан Михайлечко, голова ініціативного комітету, брав участь у відправі й звернувся до вірних із заявою про підтримку ініціативи церкви свв. апостолів Петра і Павла м. Львова. Він наголосив: "Москва не мала і не може мати жодної юрисдикції над нашою Церквою".

о. Володимир Ярема (1915-2000) походив із Надсяння. Він славився серед львівського кліру своєю унікальною ерудицією, талантом художника й композитора. Під час Другої світової війни він опинився у Львові, де навчався малярства у визначного художника Михайла Осінчука. З благословення митрополита Андрія Шептицького вступає до Львівської богословської академії, разом із якою переживає драму насильницької ліквідації УГКЦ. Священичий сан о. Володимир Ярема прийняв уже в Православній Церкві 1947 р. Спершу він служив на сільських парафіях, а 1958 р. був переведений до Львова і з 1969 р. став настоятелем Петропавлівської церкви неподалік від Личаківського цвинтаря. о. Володимир Ярема вважався одним із найавторитетніших знавців історії українського іконопису, церковного співу, сакральної архітектури. Він залучався до видання "Православного вісника" - єдиного журналу Київського екзархату РПЦ. Для значної частини галицької патріотичної інтеліґенції перехід о. Володимира Яреми до УАПЦ був несподіванкою, бо від нього очікували приєднання до відроджуваної УГКЦ.

Разом з о. Володимиром Яремою перехід до УАПЦ організував другий священик Петропавлівської парафії о. Іван Пашуля, котрий надалі стане кліриком Австралійсько-Новозеландської єпархії УАПЦ.

На адресу Вселенського Патріарха Димитрія І, митрополита УАПЦ у США та Діаспорі Мстислава (Скрипника), митрополита УГПЦ в Канаді Василія (Федака) було направлено телеграми з повідомленням про зміну юрисдикції.

Пройшов збір підписів під заявою на ім'я уповноваженого в справах релігійних сповідань при Львівському облвиконкомі Юліяна Решетила:

"Цим письмом заявляємо, що наша церковна громада відмовляється від підлеглости Руській Православній Церкві і приєднується до ініціятивного комітету відродження Української Автокефальної Церкви, який існує в Києві. Надії на екзарха України завели нас. Тому мусимо самі шукати до їх визволення. Далі годі терпіти таке зневажливе ставлення до 50-мільйонного народу з сторони тих, хто повинен би бути духовним провідником народу, а по суті тільки стягає кошти на оновлення своїх закладів, ремонт своїх монастирів, не цікавлячися зовсім тим, що наші монастирі тут стоять зовсім пустками і досі немає духовної українськомовної семінарії. Ієрархія Руської, точніше Російської Церкви на Україні є нічим іншим, як органом духовного поневолення віруючого українського народу. Від таких вовків, а не пастирів, нам треба рішуче відмежовуватися. Тому, не ждучи на ніяку ласку, приєднуємося до київського ініціятивного комітету і разом з ним шукатимемо собі правдивих духовних провідників. Тимчасово поминатимемо Святішого Вселенського Патріярха Димитрія І, доки знайдуться владики-патріоти, які не лякатимуться засудження із сторони московської ієрархії, що давно втратила християнську совість і підчинила себе цілковито атеїстичним органам".

Кілька днів миряни здійснювали охорону Петропавлівського храму від спроб захоплення міліцією для передачі РПЦ.

Перехід Петропавлівської парафії до УАПЦ викликав неґативну реакцію серед галицьких політиків, зорієнтованих на підтримку УГКЦ. У той же час, спочатку у Львові, потім у передмісті та Львівській области починається рух за перехід до УАПЦ. Центром руху стала Петропавлівська церква і придбаний для церкви будинок на вул. Личаківській, 91. Серед перших священиків, що перейшли до УАПЦ, були оо. Мирослав Євген Максимович, Степан Жигало, Мар'ян Балаш, Микола Малетич, Микола Кавчак, Євген Василенко.

На теренах Західної України відбулися собори духовенства, на яких було проголошено про створення єпархій УАПЦ в Україні. В жовтні до УАПЦ приєдналася львівська Свято – Успенська парафія, церква древньoго ставропігійного братства, на чолі з протоієреєм Віталієм Політилом.

16 жовтня 1989 року до священиків УАПЦ вирішив приєднатися єпископ Іоан Боднарчук, колишній правлячий архиєрей Житомирської єпархії РПЦ, який на той час знаходився на спочинку за станом здоров’я.

30 жовтня 1989 року — це історична подія в історії УАПЦ, яка отримує першого архієрея Іоана (Боднарчука), з титулом Архиєпископ Львівський і Галицький. На кінець 1989 року в Галичині вже було понад 200 автокефальних парафій. Збільшення кількості парафій потребувало і збільшення чисельності єпископів.

31 березня 1990 року був висвяченний перший єпископ УАПЦ Василій Боднарчук з титулом Тернопільський і Бучачький, a далі було рукоположено ще п’ять єпископів:

7 квітня Андрій Абрамчук Івано-Франківський,

28 квітня Даниїл Ковальчук Чернівецький,

5 травня Миколай Грох Рівненський,

22 травня Роман Балащук Чернігівський і

29 травня Володимир Романюк Ужгородський.

Прес-служба Карпатської єпархії УАПЦ

dist osv UPD3

  kau adv 2020

uzgek adv 2020

Періодика pq main

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Король Михайло Корибут-Вишневецький та його хрест забуття

Король Михайло Корибут-Вишневецький та його хрест забуття

31 липня 2020

Більшість вітчизняних істориків не визнають цього монарха як такого, що має відношення до української історії....

Нова концепція судової реформи: зменшення кількості судів з 764 до 200

Нова концепція судової реформи: зменшення кількості судів з 764 до 200

28 липня 2020

Експерти Офісу простих рішень та результатів та Глава ОПРР Михайло Саакашвілі пропонують нову концепцію судово...

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

16 липня 2020

З початком навчального року, 1 вересня, Україну умовно розділять на зони: "зелену", "жовту", "помаранчеву" і "...

Роман Шухевич: головнокомандувач УПА

Роман Шухевич: головнокомандувач УПА

30 червня 2020

Шухевич Роман Йосипович (народився 30 червня 1907 року у Львові, убитий НКВС 5 березня 1950 в с. Білогорш...

«Акт проголошення Української Держави»

«Акт проголошення Української Держави»

30 червня 2020

30 червня 1941 року в окупованому німцями Львові на зборах, скликаних членами ОУН(б), проголошено створен...

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

Уряд встановив штрафи за відсутність масок та проведення масових релігійних заходів

28 червня 2020

Уряд посилить контроль за дотриманням карантинних обмежень. Про це 25 червня 2020 року,  відкри...

Коліївщина: міти і факти

Коліївщина: міти і факти

27 червня 2020

250 років тому, у весняні дні 1768 року, розпочалося останнє в історії України велике козацьке повстання, що...

Як “бандерівці” розвалили сталінський ГУЛАГ

Як “бандерівці” розвалили сталінський ГУЛАГ

27 червня 2020

67 років тому політв’язні, 70% з яких були українцями, почали перше у сталінських концтаборах повстання.

Мережа Facebook визнала, що #KyivNotKiev – Кулеба

Мережа Facebook визнала, що #KyivNotKiev – Кулеба

27 червня 2020

Соціальна мережа Facebook офіційно перейшла до використання англійською мовою транслітерації назви української...

«НКВДисти у 1941 р. розстрілювали беззбройних політв'язнів» - до річниці трагедії

«НКВДисти у 1941 р. розстрілювали беззбройних політв'язнів» - до річниці трагедії

22 червня 2020

22-23 червня 1941 року розпочалися масові розстріли політичних в’язнів спочатку в західноукраїнських тюрмах НК...

«Брехня, маніпуляція та замовчування» – перші реакції з України, Польщі та Чехії на статтю Путіна про Другу світову війну

«Брехня, маніпуляція та замовчування» – перші реакції з України, Польщі та Чехії на статтю Путіна про Другу світову війну

21 червня 2020

Напередодні параду в Москві, який у зв’язку з коронавірусом було перенесено з 9 травня на 24 червня, президент...

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

Заборонені весілля, закриті садочки та ресторани: на Закарпатті посилюють карантин

19 червня 2020

Відповідне рішення прийняла обласна регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайни...