банер на кау2

100 років тому на Закарпатті заснували товариство “Просвіта”

145110052020Громадську організацію  під  назвою  «Товариство «Просвіта» Підкарпатської Русі» засновано 9 травня 1920 р в Ужгороді (у той час Закарпаття входило до складу Чехословаччини).

Засновниками і провідниками її стали відомі вчені, педагоги, письменники, громадсько-культурні і релігійні діячі української орієнтації: Августин Волошин, Юлій Бращайко, о. Василь Гаджега, Василь Гренджа-Донський, Іван Панькевич, Микола Долинай, Олександр Маркуш, Степан Клогурак, Августин Штефан, Еміліан Бокшай, Йосип Бокшай та ін..

Товариство відіграло визначну роль у розвитку культури, поширенню знань, формуванні національної свідомості та утвердженні державницьких устремлінь українців Закарпаття у 20-30-і роки ХХ ст.., і з часу відродження (1990) до нинішнього дня.

Важливим напрямком освідомлюючої праці «Просвіти» у 20-30 роки  стало заснування  по усьому краю читалень, а при них – курсів  по подоланню неписьменності серед селян, драматичних, хорових, спортивних колективів, спілок і об΄єднань  господарського характеру. Основу книжкових фондів читалень-бібліотек складали твори української класики та місцевих авторів.

На середину 30-х років ХХ ст.. при філіях і читальнях «Просвіти» діяло 135 театральних гуртків, 94 хори, 44 спортивні молодіжні організації, 12 духових оркестрів, численні кредитні і споживчі товариства, виноградарські, городницькі, рільницькі, бджільницькі, молочарські та інші об΄єднання, на яких фахівці централі товариства «Просвіта» з Ужгорода  читали лекції та проводили заняття з досвіду сільського господарства  у передових країнах Європи.

Великим досягненням товариства було спорудження за пожертви просвітян і банківського кредиту та відкриття у жовтні 1928 р. національно-культурного центру українців Закарпаття  ̶  Народного Дому товариства «Просвіта» в Ужгороді,  у якому розмістився кінотеатр «Уранія», краєзнавчий музей,  просвітянська бібліотека, приміщення для репетицій театру та театральних реквізитів, актова зала, канцелярія товариства тощо.  У Народному Дому проходили всі значні масові акції  українських організацій краю, конференції і з΄їзди «Просвіти», Педагогічного товариства і Учительської громади, Жіночого Союзу, Пласту, партій проукраїнського спрямування.

Визначний внесок у розвиток культури та національне освідомлення закарпатських українців зробив перший у краї український професійний театр  ̶   «Руський театр товариства «Просвіта» в Ужгороді» (1921-1929) та театр  «Нова сцена»  при філії товариства «Просвіта»  у Хусті (1934-1939), а також Руський Національний хор (220 співаків) під керівництвом Олекси Приходька.

Бібліотека «Просвіти» у Народному Домі «Просвіти» в Ужгороді нараховувала 8 тис. книжок українською мовою, у краєзнавчому музеї там же було виставлено для огляду понад 2 тис.  цінних експонатів  з історії, культури і природи краю. Товариство видало чимало книжок наукового, художнього, публіцистичного, господарського, протиалкогольного характеру та шкільні підручники, серед видань  ̶  знакові щорічні Наукові збірники  товариства «Просвіти» (1922-1938) та календарі-альманахи «Просвіти» (1923-1938), які користувалися великою популярністю на селі.

Численні  з̓ їзди та  маніфестації «Просвіти» на захист рідної мови і рідної культури відбулися у різних містах і селах краю. Найбільший з них  ̶   Всепросвітянський  з̓ їзд  в Ужгороді 17 жовтня 1937 р., з̓ їзд  національної зрілості під синьо-жовтими прапорами, в якому взяли участь понад 15 тисяч людей з понад 300 сіл Закарпаття.

Своєю діяльністю товариство виховало тисячі молодих людей у дусі патріотизму, пошани до історії і культури рідного краю, підготувало грунт для проголошення у березні 1939 р. незалежної  Карпатоукраїнської держави.

У 1939 р. товариство  «Просвіта» було ліквідовано угорською владою, нова, радянська влада зарахувала  «Просвіту» до ворожих організацій з відповідними наслідками для просвітян.

Відродження «Просвіти» відбулося у грудні 1990 р. в Ужгороді, з великим суспільним піднесенням.

З політичних здобутків товариства з часу відродження слід назвати : повернення у контекст історії сотень імен просвітян (учених, письменників, художників, учителів, громадських  і культурних діячів), спаплюжених або замовчуваних комуністичним режимом, імена яких занесені у Книгу пам̓яті товариства  «Просвіта»;

повернення «Просвіті» Народного Дому в Ужгороді, в якому створено поважну бібліотеку, і який знову став одним із центрів культурного життя краю; створення чотириголосого змішаного хору а-capella та чоловічого вокального ансамблю «Просвіти»;

проведення у Народному Домі та різних районах Закарпаття понад 350 вечорів з нагоди державних і національних свят, ювілеїв Карпатської України, визначних постатей минулого і сучасності, невідомих або маловідомих історичних подій та історичних осіб краю;

проведення 7 міжнародних і Всеукраїнських наукових конференцій та видання матеріалів у формі наукових збірників кожної з них; активна участь у спорудженні пам̓ ятників Т.Шевченку в Ужгороді і Воловці, А.Волошину в Ужгороді, воїнам АТО в Ужгороді, ініціатива встановлення меморіальних дошок та збір для цього коштів і пожертв просвітян (поету В.Пачовському у Берегові, професору П.Стерчу у с.Кузьмино Мукачівського,  політв̓ язням О. Росулу  у с. Невицьке Ужгородського, П.Тракслеру у с. Луг Рахівського, військовому і громадсько-політичному діячу І. Шпонтаку у с.Вовкове Ужгородського, актору, режисеру Ю.-А. Шерегію у с. Великий Бичків  Рахівського районів, учаснику російсько-української війни, майору, просвітянину В. Постолакі на Народному Домі в Ужгороді, пам’яті просвітян з нагоди 75-річчя закарпатської «Просвіти» та будівничим Народного Дому з нагоди 90-річчя його спорудження  ̶  на фасаді Народного Дому в Ужгороді тощо;

активна участь у створенні в Ужгороді меморіального музею Президента Карпатської України, Героя України А. Волошина та повернення зі Словаччини в Україну, м. Ужгород його величезної творчої спадщини, а також творчих спадщин Ю.-А.Шерегія, В.Гренджі-Донського, Станіслава та Софії Дністрянських та інших великих постатей. Згадана робота проведена без залучення державних коштів, за рахунок пожертв  просвітян і благодійників.

Окремо слід звернути увагу на видавничу діяльність товариства.

З часу відродження видано 92 книги з історії і культури Закарпаття (історія, краєзнавство, етнографія, фольклор, національно-визвольна боротьба періоду Карпатської України, нариси з історії  окремих сіл області, про театральне і музичне життя та театральних і музичних діячів  20-30-х років ХХ ст.., педагогів та ін..). Всі вони видані без жодної державної копійки, на пожертви просвітян і благодійні внески. Особливою популярністю серед педагогів, студентів, викладачів вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, сільського населення користуються  щорічні календарі-альманахи «Просвіти», у яких видрукувано сотні  краєзнавчих і народознавчих статей та про маловідомі постаті  історії Закарпаття. Досі їх видано 27 (1993-2020). Їх видання здійснено виключно на кошти «Просвіти» та добровільні пожертвування просвітян.

Павло Федака

Джерело: trubyna.org.ua

dist osv UPD3

  kau adv 2020

uzgek adv 2020

Періодика pq main

Публікації

  • 1
  • 2
  • 3
Як зміняться зарплати вчителів та викладачів у 2021 році

Як зміняться зарплати вчителів та викладачів у 2021 році

9 жовтня 2020

Профспілкою працівників освіти 07 жовтня було погоджено проєкт постанови Кабінету Міністрів «Деякі п...

Стало відомо, хто очолив Національну академію наук замість Патона

Стало відомо, хто очолив Національну академію наук замість Патона

8 жовтня 2020

Анатолій Загородній став президентом НАН України.

Шкарлет подав до суду на НАЗЯВО за те, що вони знайшли плагіат в його роботах

Шкарлет подав до суду на НАЗЯВО за те, що вони знайшли плагіат в його роботах

8 жовтня 2020

Тимчасовий очільник Міністерства освіти і науки Сергій Шкарлет подав позов проти Національного агентства з пит...

Василь Кук: Хто він - загадковий останній головнокомандувач УПА

Василь Кук: Хто він - загадковий останній головнокомандувач УПА

9 вересня 2020

9 вересня 2007 року пішов із життя легендарний повстанець - останній головнокомандувач УПА Василь Кук.

Іван Петрович Котляревський: від поета до громадського діяча

Іван Петрович Котляревський: від поета до громадського діяча

9 вересня 2020

До 246-ої річниці з дня народження відомого письменника, поета, драматурга, зачинателя сучасної української лі...

Звільнення Києва українськими військами

Звільнення Києва українськими військами

30 серпня 2020

Після об'єднання 16-17 липня 1919 року Української Галицької армії та Дієвовї армії Української ...

Кревська унія

Кревська унія

14 серпня 2020

14 серпня 1385 року в місті Крево за присутності польських послів, литовський князь Ягайло видав спеціаль...

Український Таганріг. У 1926 році українці становили понад 70 відсотків населення Таганрозького округу

Український Таганріг. У 1926 році українці становили понад 70 відсотків населення Таганрозького округу

9 серпня 2020

Президент Росії Володимир Путін не раз заявляв, що держави, які утворилися після розпаду Радянського Со...

Історію шукав у своєму родові: Марко Грушевський описав дітей в українських звичаях

Історію шукав у своєму родові: Марко Грушевський описав дітей в українських звичаях

9 серпня 2020

Серед безлічі достойників, закатованих більшовицькою владою, до нас повертається й Марко Федорович Грушевський...

Король Михайло Корибут-Вишневецький та його хрест забуття

Король Михайло Корибут-Вишневецький та його хрест забуття

31 липня 2020

Більшість вітчизняних істориків не визнають цього монарха як такого, що має відношення до української історії....

Нова концепція судової реформи: зменшення кількості судів з 764 до 200

Нова концепція судової реформи: зменшення кількості судів з 764 до 200

28 липня 2020

Експерти Офісу простих рішень та результатів та Глава ОПРР Михайло Саакашвілі пропонують нову концепцію судово...

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

Україну поділять на "зони" з 1 вересня: у Раді розповіли, яким буде навчальний процес

16 липня 2020

З початком навчального року, 1 вересня, Україну умовно розділять на зони: "зелену", "жовту", "помаранчеву" і "...